Права детета су људска права

Дијалог о менталном здрављу младих у Ужицу: Кључна улога превенције

Ужице је 14. новембра било домаћин трибине под називом “Да се чујемо – Разговор о менталном здрављу”, која је окупила стручњаке из области менталног здравља, младе и представнике локалне самоуправе. Организатор догађаја, Центар за унапређење менталног здравља (ЦеУМ), иницирао је конструктиван дијалог са циљем да се укаже на значај превентивног рада и подршке младима.

На трибини је истакнуто да породице и млади све чешће осећају притисак изазван брзим променама у друштву и високим очекивањима. Стручњаци су упозорили на недостатак ресурса и кадра у локалној заједници, наглашавајући да су школе и школски психолози кључни партнери у очувању менталног здравља младих.

Психолог Никола Танасковић из ЦеУМ-а изјавио је да је дискусија усмерена ка унапређењу програма за младе и осмишљавању доступних услуга подршке у заједници. Учесници су препоручили коришћење приручника за рад са младима као значајног алата за стручњаке и практичаре.

Додатно, наглашена је важност медијских кампања за смањење стигме и подизање свести о доступним услугама. У склопу активности, у наредној седмици почиње циклус радионица за средњошколце из Ужица и Чајетине, који ће им пружити основна знања о менталном здрављу.

Трибина је одржана у оквиру обележавања Светског дана менталног здравља и представља важан корак ка јачању подршке младима и њиховим породицама у локалној заједници.

Детаљније о овом догађају можете прочитати на порталу Радио Луна, где је доступна и изјава Николе Танасковића из ЦеУМ-а.

*Фотографије су преузете са портала Радио Луна.

Пројекат ЦеУМ-а, „Превенцијом до бољег менталног здравља за младе“, подржан је у оквиру Програма доделе донација за акционе пројекте у области права детета. Овај вид подршке спроводи се у оквиру трогодишњег пројекта Ужичког центра за права детета „Права детета су људска права“ уз подршку Европске уније.

Избор теме: