Права детета су људска права

Мрежа организација за децу Србије (МОДС) изражава дубоку забринутост због све чешћих извештаја о поступању државних органа према малолетним лицима током актуелних друштвених и политичких дешавања у Србији, а посебно поводом случаја малолетног В.Ј. из Новог Сада.

Према доступним информацијама, В.Ј. је осумњичен за кривично дело напад на овлашћено службено лице. У кривичној пријави се наводи да је, приликом лепљења плаката, одгурнуо полицајца који је покушао да га легитимише. На снимцима који круже друштвеним мрежама види се да га хапси више лица у цивилу, без јасне идентификације и униформи. В.Ј. је приведен и изведен пред судију за претходни поступак, који је одбио предлог тужилаштва да му се одреди притвор до 30 дана.

МОДС истиче да забрињава сама чињеница да се против детета води кривични поступак, као и да је притвор уопште разматран као мера, иако би, према домаћем и међународном праву, лишавање слободе детета морало бити крајња мера, примењена само када је то апсолутно неопходно. Према члану 37 Конвенције о правима детета хапшење, задржавање у притвору и затварање детета ће бити у складу са законом и примењено једино као последња могућа мера и то на најкраћи могући временски период.

Посебно нас забрињавају и бројна сведочења о привођењу младих људи од стране неуниформисаних лица која се не представљају и која их одвозе у непознатом правцу. Овакво поступање ствара атмосферу страха, правне несигурности и озбиљно угрожава поверење у институције.

МОДС подсећа да је држава, као потписница Конвенције Уједињених нација о правима детета, у обавези да пружи посебну заштиту деци, укључујући:

право на слободу изражавања (члан 13),
право на слободу мирног окупљања (члан 15),
заштиту од свих облика насиља (члан 19),
као и заштиту од произвољног лишавања слободе (члан 37).
Сва поступања према малолетницима морају бити у складу с принципима Конвенције, посебно у погледу пропорционалности, законитости, транспарентности и поштовања достојанства детета. Стварање праксе у којој деца и млади, због мирног изражавања својих ставова, могу бити изложени застрашивању, неоснованом привођењу или покретању кривичних поступака, недопустиво је. Таква пракса је у супротности са правним обавезама Републике Србије, као и са вредностима демократског друштва које треба да подстиче учешће деце и младих у јавном животу.

МОДС позива све надлежне институције – Министарство унутрашњих послова, Министарство правде, Заштитника грађана и друге релевантне актере – да хитно испитају све наводе о прекорачењу овлашћења од стране полиције, да обезбеде пуну заштиту права деце, и да транспарентно обавесте јавност о исходима тих поступака. Такође, апелујемо на институције да предузму проактивне мере како би се спречило даље нарушавање права деце и младих.

Вест преузета са сајта МОДС-а. 

Избор теме: