Удружење „Сидро” представило је свеобухватан преглед права и олакшица намењен родитељима и старатељима деце са сметњама у развоју. Овај преглед је осмишљен како би на једном месту окупио све кључне информације које могу олакшати свакодневни живот породица у којим су деца из осетљивих група.
Циљ овог прегледа је да родитељима омогући лакши приступ информацијама о правима и подршци која им припада, пружајући им сигурност и оснажујући их у суочавању са свакодневним изазовима.
ПРАВО НА ДОДАТАК ЗА ПОМОЋ И НЕГУ ДРУГОГ ЛИЦА – „ТУЂА НЕГА И ПОМОЋ“
На почетку, важно је да нагласимо младим родитељима да постоји више разлога због којих не би требало да оклевају када је остваривање овог додатка у питању:
- Овај додатак не односи се на социјални статус породице, уважава се здравствено стање корисника.
- Оног момента када сте принуђени да из породичног буџета издвајате средства за додатне физикалне, логопедске, дефектолошке и друге третмане и терапију, време је да свом детету обезбедите додатну подршку која је предвиђена законима наше земље.
- Немојте живети у заблуди да ћете некога оштетити тиме што ћете аплицирати, то је посао Комисије која прегледа достављену документацију, не ваша брига.
- За све остале погодности попут: увећаног дечијег додатка, попуста на регистрацију, попуста за енергетски угроженог купца или бесплатно паркинг место- биће вам потребно ово решење.
- Коначно, важно је да знате која су права вашег детета и да их заступате увек и свуда, јер ви сте њихов глас и главни заступник.
- Право на додатак за помоћ и негу другог лица, међу родитељима познатији као „ТУЂА НЕГА И ПОМОЋ“, преко Центра за социјални рад остварују деца са потешкоћама у развоју и инвалидитетом, али и одрасла и остарела лица која нису остварила пензиона примања, као и инострани пензионери којима је због природе и тежине стања, повреде или болести неопходна помоћ и нега за обављање радњи ради задовољавања основних животних потреба.
- Препоруку за остваривање права на основни или увећани додатак за помоћ и негу другог лица даје интерресорна комисија, као и лекари специјалисти у својим извештајима и , по потреби, педијатар који те извештаје може објединити и дати своју препоруку.
- Решење се издаје на одређени временски период – најмање на годину дана, а месец дана пре истека потребно је поново сакупити медицинску документацију и предати је надлежном Центру за социјални рад.
- Исплата додатка за помоћ и негу другог лица након што добијете решење врши се ретроактивно- односно од момента предаје докумената. Ако сте, рецимо, документа предали у јануару, а решење стигло у марту, са првом исплатом добићете јануарски, фебруарски и мартовски додатак.
- Најчешћи начин исплате додатка је исплата на кућну адресу, али у случају да се одлучите за исплате у поштама, односно Поштанској штедионици, биће вам потребно ОВЛАШЋЕЊЕ за ову радњу, а оно се преузима у Центру за социјални рад.
Процедура:
- Уколико по први пут предајете документацију за остваривање права на овај додатак и имате извештај интерресорне комисије о мерама подршке које Ваше дете може да оствари у Крагујевцу, а међу њима наведену и ову меру подршке, припремите један примерак, или код нотара оверену копију решења. За обнову документације није неопходно сваки пут достављати решење ИРК.
- Када први пут предајете медицинску документацију, потрудите се да сакупите сва документа – од отпусне листе из породилишта, преко свих прегледа психијатара, психолога, дефектолога, неуролога, ендокринолога и других специјалиста. Можете предати оригинална документа, али препорука је да, уместо тога, код нотара оверите копије докумената. Ова услуга се не наплаћује када је то у сврху остваривања права на „туђу помоћ“ за негу детета. Сва документа за нотара припремате тако што спакујете оригинал, па две копије.
Приликом обнове докумената за следеће решење, потребно је само сакупити нову медицинску документацију у периоду између издатог решења и предаје новог захтева.
- Из ПИО фонда потребно је узети уверење да дете није корисник породичне пензије.
- Припремите копије личних карата родитеља и, први пут, извод из матичне књиге рођених за дете.
- У Центру за социјални рад узимате два обрасца: Захтев за остварење права на додатак за помоћ и негу другог лица, (свакако можете попунити и Захтев за увећани додатак) и Изјаву о породици.
- Након што предате сву докуменатацију у Центру за социјални рад „Солидарност“ (ул.Светозара Марковића 43 Крагујевац – са странкама раде свих радних дана осим средом)), чекате просечно око месец дана позив на комисију која се одвија у просторијама ПИО фонда ( Републички фонд за пензијско и инвалидско осигурање, Лепенички булевар 9а Крагујевац). На комисију долазите са дететом/децом и ако има још медицинске документације сакупљене у међувремену, можете је понети на увид. Сама комисија није оптерећујућа за дете, своди се на краћи разговор и утврђивање потреба за подршком.
- Након, просечно, 45 дана можете очекивати решење на које имате право жалбе. У случају да решење касни, можете контактирати љубазно особље ПИО фонда и Центра за социјални рад за информације и додатне смернице.
На сајту удружења “Сидро” доступне су корисне информације о остваривању права као што су увећани дечији додатак, бесплатно паркирање, право на превоз повлашћених категорија грађана, лични пратилац детета и многе друге погодности.
Удружење „Подршка породици СИДРО“ из Крагујевац подржано је у оквиру Програма доделе донација за интерни развој организација. Овај вид подршке удружењима спроводи се у оквиру трогодишњег пројекта „Права детета су људска права“ кога спроводи Ужички центар за права детета уз подршку Европске уније.