Ауторка текста: Снежана Лазаревић, Иницијатива за права особа са менталним инвалидитетом MDRI-S
Историјских извора који говоре о положају особа са инвалидитом у различитим деловима света и у различитим периодима је мало. Ипак, важно је уложити напор и из релативно малог броја историјских и археолошких извора реконструисати слику њиховог живота кроз историју јер нам то много може помоћи у сагледавању односа друштва према овим људима у садашњости.
Археолошки налази из периода неолита указују да је било људи са веома комплексним тешкоћама, који су доживели зреле године. Они то никако не би могли да нису имали велику подршку заједнице. То може указивати и на однос преисторијског човека према особама са инвалидитетом те се сматра да су тада људи мислили да особе са инвалидитетом имају магијске моћи.[1] Реликти таквог схватања можда се огледају у веровању да су људи са инвалидитетом „анђели на земљи“ што се још увек често може чути.
Мојсијеви закони прописују обавезу читаве заједнице да брине о онима који су на било који начин угрожени (сиромашни, деца без родитеља, неспособни за рад).[2] Слично читамо и у законским документима из старог Египта у којима се прописује обавеза милосрђа према угроженима, а од стране свих верника.[3] Овакви ставови задржали су се и до данас, а људи који раде са особама са инвалидитетом често се сматрају великим хуманистима који раде изузетно тежак посао из милосрђа.
Током античког периоду, у Грчкој и Риму, новорођенчад са видљивим инвалидитетом остављана су да умру, а они који су имали блаже форме инвалидитета које нису биле уочљиве на рођењу или су инвалидитет стекли током живота били су одговорност породице, а не друштва и углавном су искључивани из јавног и политичког живота или су лишавани одређених права (наслеђивања, располагања имовином, бављење државним пословима и сл.).[4] Очигледно је да још увек присутна пракса лишавања пословне способности и стављања под старатељство вуче корене из римског периода.
Како се положај особа са инвалидитетом мењао кроз историјске епохе, сазнајте у наставку текста који можете пронаћи у рубрици ТЕМЕ.
Погледајте извештај Положај особа са инвалидитетом у Србији- нулти извештај који је израдио MDRI-s.