Удружење Центар локалне демократије (ЛДА) из Књажевца добило је подршку кроз Програм доделе донација за интерни развој организација. Овај програм подршке се реализује у оквиру трогодишњег пројекта „Права детета су људска права“, који спроводи Ужички центар за права детета уз подршку Европске уније.
Постоје различити начини на које то учешће може да се оствари: од тога да са нашим комшијама покренемо акцију и засадимо дрворед у нашој улици или да са нашим друштвом уредимо спортско игралиште у нашем крају па до тога да учествујемо на локалним изборима на којима бирамо наше представнике за локалну скушптину и потом пратимо њихов рад и дајемо им предлоге како да буду бољи.
Оснаживање младих да буду активни и свесни чланови друштва, као и њихово укључивање у доношење важних одлука, кључни су на свим нивоима – од локалног до међународног. То је и суштина ЕУ Стратегије за младе 2019–2027. У овом процесу, међународне организације, државе, општине и цивилно друштво играју важну улогу. Њихов циљ је да подрже младе генерације да развијају своје вештине и постану посвећени грађани.
Стратегија се заснива на три кључне речи: Укључи, Повежи и Оснажи. На основу тих принципа, млади су креирали 11 европских циљева који ће им помоћи да активно учествују у креирању будућности:
- Повезивање младих с ЕУ
- Једнакост свих полова
- Инклузивна друштва за све
- Права информација и конструктиван дијалог
- Ментално здравље и благостање
- Подршка младима у руралним подручјима
- Квалитетно запошљавање за све
- Квалитетно образовање
- Више простора и могућности за учешће
- Одрживост и заштита природе
- Јачање омладинских организација и ЕУ програма
Како млада особа може да утиче на доношење одлука у Србији и у својој локалној заједници:
1. Кроз локалне омладинске организације:
У Србији постоји много омладинских организација и удружења грађана који се баве темама као што су образовање, животна средина, родна равноправност, култура, ментално здравље, и много других. Учлањивањем у такве организације, млади могу да утичу на локалне заједнице, учествују у пројектима и иницијативама, и предложе решења за специфичне проблеме. У Књажевцу је цивилни сектор веома активан и већина удружења организује активности намењене младима. Програме за младе најчешће организују Центар за креативни развој – Књажевац, Тимочки клуб и Центар локалне демократије ЛДА.
2. Учешће у раду Савета за младе:
У многим општинама постоје Савет за младе, који саветује локалне власти о питањима везаним за младе. Млада особа може постати члан овог савета и директно предлагати иницијативе, пројекте и решења локалним властима. У општини Књажевац постоји Савет за младе и Саветодавно тело младих, али је неопходно да млади покрену иницијативу да ова тела буду активнија и заступају младе у локалној заједници!
3. Јавне дебате и консултације:
Србија организује различите јавне расправе на локалном и националном нивоу у вези са новим законима и политикама. Млади могу присуствовати овим дебатама, изражавати своје мишљење и дискутовати о законима који их се тичу – као што су образовање, запошљавање или права младих. И на нивоу општине Књажевац повремено се организују овакви догађаји. Оно што недостаје како би се резултати ових консултација и применили је свакако Канцеларија за младе која је у једном кратком периоду функционисала у Књажевцу.
4. Грађанске иницијативе и петиције:
Кроз покретање грађанских иницијатива или потписивање петиција, млади могу да скрену пажњу власти на важне проблеме. Уколико петиција прикупи довољан број потписа, мора се узети у разматрање у Скупштини или локалним органима. ЛДА Књажевац је организовао у више наврата петиције и иницијативе за уређење Омладинског центра. У једном тренутку је постојала воља локалне самоуправе да уреди простор за младе, чак су и предложени одређени јавни простори, али до тога још увек није дошло.
5. Волонтирање и активизам:
Учешће у различитим волонтерским акцијама и друштвеном активизму омогућава младима да утичу на промене у својој заједници, подижу свест о одређеним темама и мобилишу друге младе људе за важне друштвене акције. И поред општег става да млади нису довољно заинтересовани да се друштвено ангажују, у Књажевцу још од 2007. године постоји омладиснки клуб који ради као неформална група при удружењима грађана која раде са младима и за младе. Организоване су многе волонтерске акције и друге активности које сваке године организује група од 15-20 младих.
Како млада особа може да утиче на доношење одлука у Европи? Више о томе можете сазнати на сајту Удружења Центра локалне демократије (ЛДА).