Ужички центар за права детета, у оквиру Програма доделе донација за акционе пројекте у области права детета, подржао је иницијативу Центра за унапређење менталног здравља- ЦеУМ. Овај пројекат има за циљ подизање свести о значају очувања менталног здравља деце и младих, као и успостављање одрживих система подршке у локалној заједници. Подршка удружењу реализује се у оквиру трогодишњег пројекта „Права детета су људска права“, који спроводи Ужички центар за права детета уз подршку Европске уније.
Аутор текста: Никола Танасковић, ЦеУМ – Центар за унапређење менталног здравља, Ужице
Тренутно стање
Ментално здравље младих је тема о којој се све више говори последњих неколико година. Иако се ова тема нашла у жижи интересовања јавности, највише због различитих кризних и трагичних догађаја који су потресли наше друштво, утисак је да систем подршке који би требао да стоји на располагању младима, и даље није довољно доступан ни ефикасан.
Истраживања која су се бавила положајем младих указују на изражену потребу за обезбеђивањем подршке у очувању менталног здравља. Истраживање Мреже психосоцијалних иновација указује да 40% младих у Србији има изражене симптоме бар једне психичке тешкоће и то најчешће депресије, посттрауматског стресног поремећаја, поремећаја исхране или анксиозности. Иако не значи да овај проценат младих има дијагнозу менталног поремећаја, овај податак указује да им је потребна подршка стручњака за ментално здравље. Истраживање Кровне организације младих Србије које је спроведено на узорку од 1021 младих, резултовало је податком да се више од 2/3 младих суочава са анксиозношћу, да више од половине има симптоме умерене или тешке депресије као и да је више од 1/3 навело да су им биле потребне услуге психолога/шкиње психотерапеута/киње током последњих шест месеци, али да са њима нису разговарали.
Удружење ЦеУМ је почетком 2024. године спровело мапирање стања у области заштите менталног здравља фокусирано на Град Ужице у околину, и једна од кључних препорука проистекла из ове анализе јесте да је неопходно развијати и спроводити превентивне и психоедукативне програме за децу и младе, у циљу јачања њихових капацитета, знања и резилијентности како би се предупредиле потенцијалне тешкоће везане за ментално здравље у каснијем добу, али и како би се радило на дестигматизацији ове теме, како млади којима је потребна подршка из домена менталног здравља не би имали задршку овакву подршку и да траже.
Шта је то писменост у домену менталног здравља?
Здравствена писменост у домену менталног здравља (engl. Mental health literacy) подразумева знања и уверења појединца о менталним поремећајима која помажу у њиховом препознавању, управљању или превенцији. За превенцију потешкоћа у домену менталног здравља јако је важно саморазумевање и осетљивост за властите проблеме, а основу за то представља ментална писменост.
Кључни предуслов за тражење професионалне помоћи је препознавање и признавање да проблем постоји. Немогућност да се проблем препозна одлаже тражење адекватне помоћи и врло вероватно води продубљивању проблема. Рано препознавање симптома и знакова проблема побољшава могућности за позитивне исходе у третирању менталних проблема, нарочито на млађим узрастима.
Уверења које лаици имају о професионалној помоћи и интервенцијама такође утичу на тражење адекватне помоћи. Уколико особа верује да је одређени метод некористан и неадекватан, мања је вероватноћа да ће уопште тражити такву врсту помоћи, што даље води до неадекватног третмана. Код младих је врло важно развијати знање о доступним методама помоћи за психичке проблеме као и позитиван став према тражењу помоћи.
Наредни кораци
Центар за унапређење менталног здравља – ЦеУМ ће кроз пројекат „Превенцијом до бољег менталног здравља за младе“ спроводити различите активности са младима у Ужицу и Чајетини, како би се код младих унапредила писменост у домену менталног здравља. Млади ће стећи дубље разумевање о значају менталног здравља и развиће конкретне вештине за савладавање изазова који могу утицати на њихову добробит. С обзиром да се млади у већој мери ослањају на подршку својих вршњака него на подршку стручњака, биће спроведена и компонента вршњачке едукације у области заштите менталног здравља. Такође ћемо организовати догађаје у локалној заједници како бисмо подигли свест опште јавности о теми значаја заштите менталног здравља код младих.