Центар за унапређење менталног здравља (ЦеУМ) из Ужица, развио је ПРИРУЧНИК о описмењавању младих о менталном здрављу, заснован на налазима досадашњих иностраних и домаћих истраживања и различитим, искуствено провереним садржајима.
Из удружења истичу да се велики број младих у Србији суочава са бројним изазовима у области менталног здравља и да ти изазови могу имати велики утицај на живот појединаца, породице, али и друштва у целини.
Деца и млади корисници психијатријских услуга, као и лица са различитим менталним сметњама, препознати су као међу најосетљивијим групама у Ужицу, којима је потребна додатна подршка, закључили су из удружења ЦеУМ након што су мапирали стање у области заштите менталног здравља у том региону.
Психолог Никола Танасковић из Центра за унапређење менталног здравља наглашава да је превентивни рад са децом и младима кључан за решавање проблема менталног здравља. Он сматра да је од есенцијалног значаја развити и унапредити превентивне и психо-едукативне програме који ће помоћи у превенцији будућих менталних потешкоћа, као и допринети дестигматизацији ове теме међу млађом популацијом. Цео разговор са Николом можете чути на локалном Радију Луна.
Пројекат ЦеУМ-а, „Превенцијом до бољег менталног здравља за младе“, подржан је у оквиру Програма доделе донација за акционе пројекте у области права детета. Овај вид подршке спроводи се у оквиру трогодишњег пројекта Ужичког центра за права детета „Права детета су људска права“ уз подршку Европске уније.