Права детета су људска права

Допринос Извештају о напретку Србије за 2025. годину

Мрежа организација за децу Србије (МОДС) припремила је допринос Извештају о напретку Србије за 2025. годину, који Европска комисија израђује сваке године у оквиру процеса приступања Европској унији.

За потребе припреме овог доприноса, секретаријат МОДС-а је организовао консултације са чланицама путем упитника, како би прикупио кључне информације о изазовима са којима се суочавају деца и организације које раде на заштити њихових права. У изради овог документа учествовало је више од 20 чланица МОДС-а које су поделиле своја запажања, анализе и препоруке у вези са остваривањем права детета у Србији.

У извештају се указује на изазове и стагнацију у законодавном и стратешком оквиру за заштиту права детета. Посебно се истиче забрињавајуће стање у погледу слободе изражавања и учешћа деце у јавном животу, као и све ужи простор за деловање организација цивилног друштва.

Кључне тачке из извештаја укључују изостанак напретка у доношењу и примени важних закона, као што су:

-Закон о правима детета и Заштитнику права детета,
-измене Породичног закона (укључујући забрану телесног кажњавања),
-ратификација Трећег факултативног протокола уз Конвенцију о правима детета,
-доношење новог Закона о социјалној заштити.

У документу се истиче и потреба за обновом Савета за права детета, усвајањем нове Националне стратегије за права детета и хитним мерама за унапређење система менталног здравља, инклузивног образовања, дигиталне заштите и партиципације деце.

Посебна пажња посвећена је положају маргинализованих и рањивих група деце – деце са сметњама у развоју, ромске деце, деце без родитељског старања, избеглица и миграната, као и деце жртава насиља и експлоатације – које и даље трпе озбиљне облике институционалне дискриминације и искључености из система подршке.

Наглашена је и потреба да се Европска гаранција за децу прошири на земље у процесу приступања, укључујући Србију, како би се системски одговорило на сиромаштво деце и социјалну искљученост.

Цео документ на енглеском језику можете преузети овде.

МОДС организације које су дале допринос састављању овог извештаја су: Група за децу и младе Индиго, Удружење грађана „У бојама деце“, Ужички центар за права детета, ПИН – Мрежа психосоцијалних иновација, НГО Атина, Дечији центар Зајечар, ГРиГ центар, Либеро, Окулар, Центар за права детета, Унија средњошколаца Србије (УНСС), Савез удружења за помоћ МНРО Војводине, Инклузивни развојни круг за децу и младе Мој начин, Центар за рад са децом, младима и породицом Врдничак, Центар за децу и омладину Врњачка Бања, Организација креативног окупљања ОКО, Подршка породици СИДРО, Помоћ деци, Центар за интеграцију младих, Удружење грађана НЕXУС – Врање, Центар за производњу знања и вештина – ЦПЗВ, Центар за подршку раном развоју и породичним односима Хармонија, Нови Сад, НГО Праxис, Пријатељи деце Србије, УГ Златиборски круг

Извор: МОДС

Избор теме: