Пројекат: Права детета су људска права
Пројекат спроводи: Ужички центар за права детета
Трајање пројекта: 2023 – 2026.
Ужички центар за права детета реализује трогодишњи пројекат Права детета су људска права, подржан од стране Делегације Европске уније у Србији.
Пројекат има за циљ да допринесе унапређењу и заштити људских и дечијих права и основних слобода деце у Србији, односно, да оснажи организације цивилног друштва и појединце за компетентно праћење, заштиту и унапређење права детета у Републици Србији.
Овај дугорочни пројекат понудиће организацијама које раде са децом и за децу различите облике изградње капацитета, што укључује обуке и менторство, различите видове финансијске подршке, као и онлајн платформу за умрежавање, учење и сарадњу.
Резултат 1 – Ојачавање капацитета организација цивилног друштва које раде са и за децу да прате, заговарају и промовишу права детета у својим локалним заједницама.
Активности пројекта обухватају подршку организацијама које раде са децом и за децу у изградњи капацитета организација кроз спровођење образовних програма и менторство. Програм за изградњу капацитета организација је организован у две различите, али комплементарне и усклађене програмске активности – програм тренинга и менторство.
(1) Тренинзи. Програм јачања капацитета организација које раде са децом и за децу кроз тренинге, важан је сегмент пројекта. Анализирајући потребе организација, дефинише се конкретан план и програм за имплементацију. Организације учествују у изради програма, а будући да многе имају изразиту експертизу, активно се укључују у реализацију обука и менторство.
Програм јачања капацитета организација кроз тренинге обухвата меке вештине које доприносе побољшању комуникационих капацитета; побољшању организационе структуре и унутрашњег управљања организацијом – стратешко планирање, управљање организацијом, одговорност и транспарентност пословања организације, самоучење и развој, добробит и подршка особљу, управљање конфликтима; побољшању заговарачких капацитета и утицаја – заговарање политике, ангажман заједнице, изградња подршке у заједници и сл.
Секторски тренинзи омогућавају организацијама да се оснаже за праћење, заштиту, унапређење права детета развојем интерних политика заштите деце кроз приступ заснован на правима: креирање и примену политике заштите деце од насиља у раду организација, очување безбедности деце, препознавање и заштиту од дискриминације, заштиту деце и младих од насиља – превенција и реакција, право детета на партиципацију, интеркултуралност и инклузивност, права детета и рани развој, права детета у уличној, ситуацији миграције и алтернативном старању, јачање компетенција за рад са децом са сметњама у развоју, очување менталног здравља деце и младих, заговарање права детета засновано на доказима.
(2) Менторство као вид подршке заснована је на принципу „учења кроз рад“ који је снажно интегрисан у ову активност. Менторство је доступно свим организацијама које желе да прошире стечено знање користећи га у пракси и организацијама које имају потребу за специфичном подршком и експертизом за поједине сегменте унапређеа функционисања организације.
Резултат 2 – Организације цивилног друштва које раде са децом и за децу финансијски су подржане и ојачане да спроводе пројекте који доприносе заштити и унапређењу права детета.
Подршка организацијама остварује се кроз доделу три различите врсте донација: (1) донације за интерни развој организација; (2) донације за акционе пројекте; (3) донације за умрежавање и сарадњу ОЦД;
(1) Донације за интерни развој организација намењене су новооснованим, малим организацијама, а које су примарно посвећене раду са децом. Осмишљен је тако да омогући организацијама да унапреде постојеће капацитете и додатно развију и примене у пракси идејна решења којима се доприноси остваривању права детета, усвајање и примену европских стандарда и вредности у заштити права детета. Активности спроведене у оквиру Програма доделе донација за интерни развој организација треба да резултирају изградњом интерних капацитета, процедура и политика за унапређење деловања организација; допринос промоцији, заступању, заштити и унапређењу стратешког, нормативног и институционалног оквира за имплементацију права детета. За овај Програм пријављују се организације које се баве неком од следећих тема:
Кроз овај програм подржавају се активности попут: организације тренинга за чланове, запослене и волонтере који су усмерени на унапређење програмског или организацијског рада организација; израда веб сата и налога на друштвеним мрежама, логоа и визуелног идентитета организација; стратешко и акционо планирање на нивоу организације, као и израда стратешког и акционог плана, комуникационе стратегија организације, плана финансијског управљања и сл.; прикупљање доказа, података и информација потребних за развијање програмских, стратешких и акционих докумената (нпр. спровођење истраживања, анализа, израда предлога јавних политика); израда и примена интерних организацијских процедура неопходних за унапређење рада организација (нпр. процедуре заштите деце од насиља и сл.); друге активности које имају за циљ јачање интерних капацитета организација, а нису наведене у претходном делу.
(2) Донације за акционе пројекте треба да допринесе заштити и унапређењу положаја деце у друштву кроз допринос текућим реформама у вези са правима детета; кроз унапређење окружења за рад организација које раде са децом и за децу. Пројекти треба да резултирају побољшањем права детета у конкретним областима – заштита деце од насиља, дискриминације, злостављања, партиципације деце, грађанских и политичких права деце идр; побољшању стратешког и правног оквира, институционалних механизама и пракси које омогућавају ефикасно остваривање права детета; успешном решавању нових изазова у оквиру остваривања права детета; подизању свести о утицају организација цивилног друштва у побољшању положаја деце и њиховом значају за укупан развој заједнице. Теме у оквиру овог програма су:
Активности које организације реализују у оквиру овог позива су: акције заступања и јавног заговарања у вези са остваривањем права детета; праћење обављања активности органа јавне власти у вези са правима детета; едукативне активности о правима детета, људским правима, демократији и владавини права; истраживање политика у области права детета; организовање јавних догађаја, јавних консултација и дебата о питањима у вези са правима детета; увођење и примена нових, иновативних алата за повећање деловања и утицаја ОЦД на политике и праксе из домена остваривања права детета; заједничке активности и сарадњи са медијима у циљу добробити деце; комуникацијске активности фокусирање на улогу ОЦД у промоцији, заступању, заштити и имплементацији права детета; друге активности од значаја за остваривање права детета.
(3) Донације за умрежавање. Након подршке за успостављање сарадње и изградњу мрежа организација цивилног друштва које раде са децом и за децу, обезбеђује се директна подршка напорима организација које делују у партнерству да утичу на унапређење права детета на локалном или националном нивоу.
Различите су активности које се подржавају у оквиру ове врсте гранта: акције заступања у вези са правима детета, праћење активности органа власти у вези са правима детета; образовне активности права детета; истраживање политике у области права детета; организовање јавних догађаја, консултација и дебата о спорним питањима у вези са правима детета; развој заједничких партнерстава и мрежа за утицај на права детета, увођење и примена нових, иновативних алата за повећање деловања и утицаја организација; заједничке активности и партнерство са медијима за добробит деце; комуникацијске активности усмерене на улогу организација у промоцији, заступању, заштити и имплементацији права детета.
Резултат 3 – Организације цивилног друштва сарађују и синергетски утичу на политике и праксе у вези са правима детета у својим заједницама, регионима и националном нивоу.
(1) Истраживање. Пројектом је спроведено иницијално истраживање усмерено на мапирање потреба организација цивилног друштва које раде са децом и за децу, које треба да идентификује кључне изазове, капацитете, потребе и прилике са којима се сусрећу организације. Резултати истраживања у функцији су планирања образовне, менторске и финансијске подршке током пројектног циклуса. Резултати истраживања биће основ за креирање предлога практичних политика, препорука за доносиоце одлука, донаторску, академску заједницу, али и препорука за успешнији рад организација које раде са децом и за децу.
(2) Умрежавање и сарадња. Редовне радионице треба да допринесе умрежавању организација и њиховој сарадњи заснованој на специфичној тематској области из домена права детета или специфичној циљној групи, како би своје заједничко синергетско деловање остварила кроз покретање и реализацију активности и инцијатива.
(3) Е-платформа за умрежавање, учење и сарадњу доступна је организацијама цивилног друштва, као и другим актерима заинтересованим за развој цивилног друштва и изградњу капацитета у области права детета.
Она омогућава подршку кроз смернице и туторијале – информације и материјале потребне за техничко-организациони рад сваке организације (нпр. како се регистровати, управљање организацијом, успостављање нужних интерних процедура, обавезе које произилазе из постојећих законских оквира, финансијска правила и стандарди квалитета рада организације исл.).
Обезбеђује учење – широк спектар материјала за учење који омогућавају стицање меких вештина потребних за рад организације (организациони развој и управљање, заговарање, ангажовање заједнице, комуникација и сл.); стицање техничког знања у различитим секторима права детета; вођење кроз нормативне акте који дефинишу окружење за организације, са фокусом на учешће у доношењу одлука.
Бројни наставни материјали и ресурси доступни у различитим облицима омогућиће јачање експертизе организација – материјали за обуку, онлајн обуке, упутства, зборници, текстови и видео материјали
Е-платформа садржи упитнике који омогућавају организацијама да изврше и лаку почетну самоевалуацију знања и вештина и одлуче на који начин ће користити услуге Пројекта заједно са коначном самоевалуацијом нивоа побољшања.Вести као део Е-платформе користи за пружање информација у вези са сектором цивилног друштва који првенствено ради са децом и за децу, као и за промовисање иницијатива, кључних успеха, изазова са којима се организације суочавају у остваривању права детета.
Ова страница начињена је и одржава се уз финансијску помоћ Европске уније. За њену садржину искључиво је одговоран уговарач пројеката Ужички центар за права детета, и та садржина нужно не изражава ставове Европске уније.